Hubnutí a dieta
Osobní jídelníček

Pravidla zdravého hubnutí první rychlá pomoc online...

Chci vědět víc >>>
Doporučujeme!

90% sleva na individuální jídelníček od odborníka

Jídelníček za 1.5Kč/den >>>
< zpět
Wikipedia-logo-af

Wikipedie – čteme pouze to, co číst máme?

25. dubna 2014


Ve svobodné demokracii by se slovo cenzura nemělo vůbec objevovat. My svobodní občané si ale vůbec neuvědomujeme, do jak veliké míru je náš skuteční života cenzurován. Nad námi existuje obrovské síto, které rozhoduje o tom, jakým způsobem se k nám jaké informace dostanou. A kdo jsou ti samozvaní vládci tahající za provázky?

Otevřenou internetovou encyklopedii Wikipedii znají snad všichni. Jakmile hledáme nějaký výraz, hlavní město, zmínky o historii, většinou se obracíme přímo na Wikipedii. Asi Vás tedy nemile překvapí objev amerického studenta Virgila Griffitha. Ten pomocí jednoduchého programu WikiScanner dokázal zjistit, z jakých počítačových adres jsou upravována různá hesla této největší elektronické encyklopedie.

Například potom takové turecké ministerstvo velice jednoduše maže z encyklopedie fakta o genocidě Arménů. Americká CIA naopak veřejně zesměšňuje íránského prezidenta. Když lze manipulovat i s takovýmto otevřeným projektem jak to asi může vypadat u zdrojů, do kterých nevidíme?

A jaké další informace měly být upraveny? Například Ústřední zpravodajskou službou měly být upraveny informace o invazi USA do Iráku a vylepšeny profily bývalých prezidentů Nixona a Ronalda Reagana. Federální vyšetřovací úřad USA je zase prý odpovědný za odstranění fotek vězeňského tábora na Guantánamu. A ani česká vláda a ministerstva nemají být pozadu a velice podobně si „vylepšují“ informace.

Oříškem na celé záležitosti je, že se jednotlivé instituce svými aktivitami vůbec netají. Je možné, že jsme se dostali, až do té fáze, kdy mocní už ani nepociťují potřebu své podvodné a neetické chování skrývat?

Obrázek z wikimedia.commons.org od Nohat

Komentáře nejsou povoleny.