Hubnutí a dieta
Osobní jídelníček

Pravidla zdravého hubnutí první rychlá pomoc online...

Chci vědět víc >>>
Doporučujeme!

90% sleva na individuální jídelníček od odborníka

Jídelníček za 1.5Kč/den >>>
< zpět
young-and-beautiful-sexy-girl-in-the-river--1432672-2-m

Co jsou zač myomy?

27. března 2014


Poslední dobou o nich čas od času zaslechneme. Na rozdíl od zhoubných nádorů, nemají být životu nebezpečné, avšak zdraví prospěšné také rozhodně nejsou. Neobtěžují pouze ženy v přechodu, ale i mladší věkové kategorie. Veliké nepříjemnosti potom mohou způsobit ženám toužícím po dětech.

Nezhoubný nádor dělohy neboli myom je tvořen převážně hladkosvalými buňkami děložní svaloviny. Toto onemocnění je velice časté a postihuje především věkovou kategorii mezi 35. a 50. rokem života. Z lékařského pohledu zde potom záleží na jejich počtu, velkosti, uložení a také věku a reprodukčních plánech pacientky. Jejich vznik zatím nebyl pořádně vysvětlen a stále probíhá řada výzkumů.

Na myom můžete jednoduše přijít samy, ale v některých případech pomůže s diagnózou až lékař. Myomy jsou totiž uloženy v pánvi. Signalizovat je může velmi silné či prodloužené menstruační krvácení, což nám do určité míry může velice snadno maskovat hormonální antikoncepce. Dále je v některých případech možné nahmatat v oblasti podbřišku tuhou nebolestivou bouli.

Jak probíhá léčba? Ženy s menšími myomy, které nijak nezasahují do jejich života, jsou pouze sledovány. Závažnější případy je nutné řešit klinicky chirurgickým odstraněním. Velice malé myomy mohou samy zmizet, avšak to je velice vzácné.

Mohou nastat nějaké komplikace spojené s myomy? Tady je velice vážné riziko záměny myomu za zhoubný nádor děložní svaloviny. Rozlišit je lze pouze díky operaci. Dále mají myomy negativní dopad na otěhotnění. Žena buď nemůže otěhotnět vůbec či potrácí.

A na závěr důležitá otázka. Existuje nějaká prevence? Ta bohužel stoprocentně neexistuje. Lékaři pouze doporučují pořídit si děti co nejdříve, tak aby později plodnost žen nebyla ohrožena myomy.

Obrázek ze sxc.hu od african fi

Komentáře nejsou povoleny.